SIRLAR MAĞARASI

Bilmem hatırlar mısın, bir gün bana "Bilge, sana seçenek sunulsaydı hangi zaman dilimine giderdin?" diye sormuştun. Ben de sana "Peygamberimiz ve arkadaşlarının yaşadıkları döneme gitmek isterdim" demiştim. "Madem öyle, niye gitmiyorsun? Daha önce, sana öğretilen tılsım sayesinde Misal Âlemi'ne girmiş, başka zamanlara gitmiş, yaşadıklarını bana anlatmıştın. Yine gidebilirsin" demiştin.

Evet, öyleydi. Haklıydın. Tılsımı okuyarak Misal Âlemi'ne geçebiliyorum. Fakat her istediğim yere gidemiyorum. Denedim, izin verilmedi. Umudumu kesmeden. Tılsımı ısrarla okudum.
Sonunda izin çıktı. Bir ses bana "Misalî bedeninle gidemezsin, bir kuşun bedenine girecek, öyle gideceksin" dedi. Sesi duyuyor fakat sahibini göremiyordum.
Dâcin isimli bir kuşun misalî bedenine girdim ve yolculuk başladı. Bu kuşa kitaplarda rastlamıştım. Hazreti Ayşe validemiz onu şöyle anlatmıştı: "Evimizde Dâcin denilen bir kuş vardı. Resulullah evdeyse hiç debelenmez, sessizce dururdu, evden çıkınca o kuş başlardı harekete. Giderdi, gelirdi, hiç durmazdı."
İşte ben bu kuşun bedenine girerek gitmiştim. Fakat ne yazık ki, gittiğim zaman dilimi Efendimizin yaşadığı zaman değildi. Kendisi beka âlemine gitmişti.
Buna çok üzüldüm. Beni teselli eden, pek çok sahabisinin hayatta oluşuydu. Onları dinlemeye başladım. Onlar beni görmüyorlardı ama ben onları görüyor, işitiyordum. Merak edip soranlara yaşadıklarını, gördüklerini ve dinlediklerini anlatıyorlardı.
Bu âleme dönünce, görüp dinlediklerimi kitaplarda okuduklarımla karşılaştırdım. Birbirine tıpatıp uygundu. Yapmam gereken, anlatılan kıssaları derlemekten ibaretti, ben de öyle yaptım.
Bu defter güzel, çünkü eşsiz bir güzelin aynası. Âlemlere rahmet olarak gönderilen Efendimizin niteliklerini yansıtıyor. Her kelimesine onun gül kokusu sindi.
İçindeki tılsımlı öykülerin bir kısmı Peygamberimizin anlattıkları, bir kısmı sahabilerin Peygamberimizle ilgili rivayetleridir. Hepsi hikmet ve ibretle doludur. Düşündürücü ve ufuk açıcıdır. Kalbe feyiz, akla nur, ruha huzur, hayata yön verirler.
Hayat yolu tehlikelerle dolu. Kimi zaman dünya gamından kalbin yanacak. Kimi zaman gönlün sıkılacak. İşte böyle hallerde burada anlatılanlar sana deva ve şifa olacak.