KOLAY, KISA, KEYİFLİ FELSEFE

Evrenin özüdür, bilincidir, aklıdır insan. Sınırsızca isteyen, özgürce seçebilendir. Kâinat ağacının en mükemmel meyvesi olalı beri dur durak bilmiyor, sürekli var oluş nedenini arıyor. 

Her filozof bir çığır açmış ardı sıra gelenler için. Karakterinin, mizacının, yaşantısının, duygularının gölgesi vurmuş felsefesine. Kendi yoluna, izine, izmine çağırmış insanları. Birileri kabul edince görüşlerini, solo koroya dönüşmüş, 'ben' olmuş 'biz'. 

Ben veciz konuşmayı seven bir kitabım. Filozofları tanıtıyorum tarih sırasına göre, yaşantılarından söz ediyorum. Temel düşüncelerini açıklıyorum kısaca.   

Fakat önemli bir ayrıntı var anlatımımda. Filozofların da birer 'insan' olduklarını hiç unutmuyorum. Soyut birer isim, birer düşünce makinesi değildi bu faniler. Doğdular, bebek oldular, büyüdüler, sevdiler, sevildiler, bazen mutlu oldular, bazen acı çektiler, nihayet ölüp gittiler.    

Bana 'veciz bir felsefe tarihi' de diyebilirsin. İnsanoğlunun iki bin beş yüz yıllık düşünce serüvenini anlatıyorum bir öykü tadında. Felsefenin özü, özeti, temeli var banda.  

Felsefeyi merak eden herkes anlayabilir beni. Sade, akıcı, kıvrak bir üslubum var. Bir parça aforizma havasındayım. Oku beni, adım üstümde, kolay, kısa ve keyifli bir kitabım. Güven bana, çünkü güvenilir kaynaklara dayanıyorum.